Zajímavosti Paříž

Tipy na další turistické zajímavosti v Paříži

Turistické cíle pro eurovíkend v Paříži

Eiffelova věž

www.tour-eiffel.fr

Kdo by neznal Eiffelovu věž? Eiffelovka je hlavní symbol Paříže a ideální východisku pro prohlídku města. Železná konstrukce věže byla postavena v roce 1889 u příležitosti světové výstavy (ve stejném roce jako její menší kopie – Petřínská věž v Praze), která byla uspořádána na oslavu stého výročí Francouzské revoluce. Dnes je to jedna z nejoblíbenějších památek na světě (každý rok na věž vystoupá přes 6 000 000 návštěvníků). V době dostavení to byla nejvyšší budova na světě (320 m). V prvním desetiletí 20. století měla věž na kahánku, francouzská intelektuální a umělecká elita ji chtěla zbourat, protože podle nich hyzdila horizont hlavního města. Zvítězila ale pragmatická úvaha a díky ní tato jedinečná památka stojí v Paříži dál – věž byla nepostradatelná jako stojan pro radiové antény. Jako zajímavost stojí za zmínku, že v restauraci „Jules Verne“, která se nachází v jedné z pilířů věže, se natáčelo několik dílu Jamese Bonda.

Praktický tip: Věž má 3 patra, přičemž vstupenky se liší podle toho, až do kterého patra chcete vystoupit. Do 1. a do 2. patra můžete vyjít i pěšky, vstupenka je potom levnější.

Katedrála Notre Dame

www.cathedraledeparis.com

Gotická katedrála v samém srdci Paříže, proslavená hlavně knihou a filmem Zvoník od Matky Boží, by neměla chybět v programu žádného eurovíkendu Paříž. Do katedrály se vejde až 6 000 lidí. Notre Dame je hlavní pařížskou katedrálou už 700 let.

Praktický tip: Pokud máte čas, vystoupejte 387 schodů až na střechu západní věže. Kromě krásného výhledu na město tu zblízka uvidíte i kamenné gargoyly, původně chrliče vody ve tvaru lidských nebo zvířecích hlav.

Musée du Louvre a Mona Lisa

www.louvre.fr

Louvre je jedno z největších a nejprestižnějších muzeí na světě a nemělo by chybět na programu žádného eurovíkendu v Paříži. V jednom paláci je k vidění zhruba 35 000 obrazů a soch od antiky až po konec 19. století, takže ani nemá smysl se pokoušet je všechny shlédnout během jedné návštěvy.

Asi nejznámějším obrazem je Mona Lisa Leonarda da Vinci, ale za vidění stojí i desítky či stovky dalších obrazů od Tintoretta, Raphaela, Botticelliho, Titiana, Vermeera, Halse či Rembrandta. Dopřejte si během svého eurovíkendu v Paříži nerušenou chvíli pro dialog s velikány světového malířství!

Musée Rodin

77 rue de Varanne

www.musee-rodin.fr

Jedno z nejoblíbenějších francouzských musejí (v počtu návštěvníků ho předstihne jen Louvre, Versailles a Musée d´Orsay). Nachází se v krásné vile z 18. století, kde Auguste Rodin strávil významnou část svého života. Kromě samotné budovy se nezapomeňte projít i přilehlou zahradou (třetí největší soukromá zahrada v Paříži), kde je vystavena velká část celé sbírky, včetně Rodinovy nejslavnější sochy Le Penseur.

Pařížské katakomby

www.catacombes.paris.fr

Neobvyklá památka, která není pro každého, kdo se rozhodne pro eurovíkend Paříž. Když na konci 18. století už nebylo na pařížských hřbitovech místo pro nové mrtvé, rozhodlo se město přesunout obsah starších hrobů do několika už nepoužívaných dolů. Tak vznikly pařížské katakomby. Návštěvníci procházejí štolami 20 metrů pod zemí doslova obloženými lidskými kostmi. Vstup je přes malou secesní budovy v ulici av Colonel Henri Roi-Tanguy.

Praktický tip: Pokud je vám více než 60 let, vstup máte zdarma (Francouzi mají nečekaně morbidní smysl pro humor).

Projížďka po Seině

www.bateaux-mouches.fr

Projížďky po Seině nabízí celá řada společností. Asi největší je Beteaux Mouches. Lodi vyjíždějí z přístavu u mostu Pont de l’Alma. Pokud jste se rozhodli pro spíše romantický eurovíkend v Paříži, nenechte si ujít projížďku po setmění, kdy se vám otevře pohled na rozzářenou Eiffelovu věž.

Basilika Sacré Coeur a Montmartre

www.sacre-coeur-montmartre.com

Další symbol Paříže a populární turistická atrakce, která se hodí pro všechny typy eurovíkendů v Paříži. Výstavba basiliky „Svatého srdce“ trvala téměř 50 let a byla dokončena teprve v roce 1919. Nachází se na kopci Montmartre ve čtvrti, která byla dříve díky levným nájmům místem, kde bydleli chudí umělci, od malířů až po básníky. Montmartre v poslední době dostal druhý dech s filmem Amélie z Montmartru a Moulin Rouge. Výstup po dlouhém schodišti k basilice je zážitek sám pro sebe – naleznete tu spoustu pouličních umělců, kouzelníků a milenců – a při troše štěstí třeba proti Vám poběží právě Amélie.

Centre Pompidou

www.centrepompidou.fr

Centre Pompidou, pojmenované po bývalém francouzském prezidentovi George Pompidou (ve funkci 1969-1974), je obrovské kulturní centrum a jedna z nejvýznamnějších moderních budov v Paříži. Nachází se v něm světoznámá sbírka moderního umění, knihovna, čítárna, kino a kavárny a jeho návštěva obohatí každý eurovíkend Paříž. Centre Pompidou je jedna z nejvýznamnějších a nejkontroverznějších moderních budov v Paříži, zejména díky své neobvyklé architektuře. „Vnitřnosti“ budovy – vodovodní potrubí, elektrické vedení, klimatizace, výtahy atd. – jsou umístěny vně budovy, aby nezabíraly místo uvnitř.

Francouzská kuchyně

Mezi francouzské speciality patří zejména víno, sýry, palačinky (crépes), ústřice a nejrůznější omáčky (jus). Při žádném poznávacím zájezdu ani eurovíkendu by neměla chybět návštěva alespoň jedné dobré francouzské restaurace. Po celém městě jsou také tisíce kaváren a cukráren, kde můžete ochutnat další francouzské speciality.

Noční život v Paříži

Nabídka zábavy v Paříži je téměř nekonečná. Od tradičního kabaretu Au Lapin Agile v Montmartru až po postmoderní Buddha Bar poblíž opery – v Paříži si najde něco pro každého. Zkuste třeba malý vinný bar Le Limonaire na cité Bergére č. 18 a zasněte se při chansonech Edit Piaf, nebo se přidejte k pařížskému jet-setu v supermoderním Kong Baru (1 R du Pont-Neuf), kde interiér navrhl Philip Starck.

Eurovíkendy Paříž on-line vyhledávání

… také nejlepší Last minute eurovíkendy*
* hledáte-li eurovíkendy Paříž last minute, zvolte ve vyhledávacím formuláři v oddílu “Nejdříve od” aktuální či nadcházející měsíc. Systém Vám vybere všechny dostupné last minute eurovíkendy v Paříži.

Tip na cestu

Klid na cestách vám zajistí funkční cestovní pojištění. Zahraniční cestovní pojištění minimalizuje rizika plynoucí z nepříjemných událostí při eurovíkendech. Cestovní pojištění léčebných výloh, pojištění úrazu či pojištění odpovědnosti představuje jistotu pro váš vysněný pobyt.

A když už mluvíme o pojištění, doporučujeme provést čas od času jejich revizi. Možná zjistíte, že některá hradíte již zbytečně. A naopak jiná chybí. Máte např. v pořádku pojištění domácnosti?

>> Levné eurovíkendy v Paříži již od 1939 Kč

Reklama