Doprava Madrid

Jak se dopravit do Madridu, v Madridu a z Madridu

Doprava v Madridu a z/do Madridu

Příjezd a odjezd – letiště Madrid Barajas

Madrid má jedno velké letiště Madrid Barajas, 12 km na východ od centra. Má celkem 4 terminály a kapacitu 70 milionů cestujících ročně. Do Madridu létá celkem 32 leteckých společností, přičemž přímé lety do Prahy do Madridu nabízejí České aerolinie, Smartwings a Iberia. S přestupem je možné cestovat např. s Brussels Airlines, Swiss International Air Lines nebo Lufthansou.

IATA kód letiště Barajas je MAD. To vám usnadní hledávání letenek (nemusíte vypisovat celý název, stačí IATA kód) a pomůže vam najít tu nejlevnější. Praha je PRG. Brno BRQ.

Nejvýhodnější spojení z letiště do centra je metrem. Jízdenka stojí EUR 1 a jízda trvá cca 20 min. Na letišti nastupte do vlaku směrem na „Nuevos Ministerios“, což je velká přestupní stanice relativně v centru města. Zde můžete přestoupit na ostatní linie metra.

Alternativou je cesta do centra v taxi. Stojí cca EUR 20-30 a trvá 20-40 minut, podle dopravy.

Kde shánět letenky do Madridu

Vyzkoušeli jsme mnoho prodejců letenek do Madridu a nejvýhodnější jsou zpravidla letenky koupené přes internet. Vyplatí se porovnat ceny letenek od různých prodejců, leteckých společností a cestovek, rozdíl v ceně může být tisíce korun.

Můžete si porovnat nabídku z následujících vyhledávačů:

Letenkové portály (doporučuji)

Weby leteckých společností

Druhou možností je koupit si celý tzv. eurovíkend od cestovky. Jeho cena už zahrnuje letenku i ubytování.

Cena letenek do Madridu

Nejdůležitější je celková cena letenky, tj. cena včetně letištních poplatků a příplatků (někdy se jim říká také „odletové taxy“). Letištní poplatky pro lety z Prahy do Madridu bývají orientačně CZK 2 000 na osobu a zahrnují:

  • palivový příplatek
  • letištní taxy
  • bezpečnostní taxy
  • různé poplatky za platbu platební kartou, zejména u nízkonákladových aerolinek
  • provize prodejce (nebo manipulační poplatek za vystavení letenky – orientačně CZK 200-500)

Pokud se rozhodnete do Madridu letět na tzv. eurovíkend s cestovkou, ujistěte se, že výše uvedené poplatky a příplatky jsou zahrnuty v ceně eurovíkendu.

Ty nejlevnější letenky do Madridu je často třeba rezervovat dlouho předem, třeba i 8-10 měsíců. Vyplatí se porovnat ceny u jednotlivých prodejců a cestovek, které letenky nebo eurovíkendy nabízejí.

Zkušenosti s létáním do Madridu

Následují moje zkušenosti s letenkovými servery a leteckými společnostmi, které jsem měl možnost v poslední době otestovat.

České aerolinie

České aerolinie nabízejí nejlevnější letenky těsně pod CZK 1 500 za jeden směr (tj. CZK 3 000 celkem), plus přibližně CZK 2 000 odletové taxy. Tuhle letenku si ale musíte objednat poměrně dost dopředu, alespoň několik měsíců. Celková kvalita služeb je poměrně dobrá.

Smartwings

Madrid je jednou z mála destinací, kam Smartwings z Prahy létají. Nejlevnější spojení se mi podařilo najít za zhruba CZK 1 400 za jednu cestu, pouze o chlup levnější než ČSA. Protože kvalita služeb je podle mých zkušeností o trochu horší než u ČSA.

Iberia

Nabídka letů od Iberie je zpravidla o dost dražší než od ČSA nebo od Smartwings – nepodařilo se mi najít žádný let pod cca EUR 250.

Doprava po Madridu

Metro, autobus: Madrid má kvalitní a relativně hustou síť MHD, zejména autobusů a metra. Pohodlnější alternativou jsou vozy taxi, které jsou jen o něco dražší než v Praze. Jízdenka MHD pro jednotlivou jízdu stojí EUR 1,20, ale vyplatí se koupit si časovou jízdenku alias „lítačku“ (1-denní za EUR 3,80, 2-denní za EUR 6,80 nebo 3-denní za EUR 9). Ta platí pro neomezený počet jízd po celou dobu platnosti. Vícedenní jízdenky si můžete buď koupit předem online (www.neoturismo.com – pozor, budete potřebovat mezinárodně platnou kreditní kartu), nebo v hotovosti v automatu prakticky v každé zastávce metra.

www.metromadrid.es/Planoesquematicoingles.pdf

TIP: Červené vyhlídkové dvoupatrové autobusy Madrid Visión nabízejí 3 zajímavé trasy: Moderní Madrid, Monumentální Madrid a Historický Madrid. Jízdenku si můžete koupit buď jednodenní (cena při objednání na internetu EUR 15.30), nebo dvoudenní (za EUR 18). Autobus staví prakticky u většiny zajímavých budov, musejí, atd. Na kterékoli zastávce můžete s platnou jízdenkou kdykoliv vystoupit i nastoupit. Pokud si nechcete jízdenku kupovat on-line, můžete si ji zakoupit téměř v každé trafice v centru města (hledejte na dveřích nálepku Madrid Vision).

TIP: Zajímavý způsob dopravy představují dvoukolová vozítka Segway. Pokud chcete zažít něco doopravdy neobvyklého, vyražte do města na dvoukoláku!

Pronájem auta – bonus k eurovíkendu v Madridu

Pokud se rozhodnete strávit eurovíkend v Madridu, stojí za zvážení pronájem auta. Můžete si tak vyrazit i za hranice města – do paláce El Escorial, do Toleda nebo do města Segovia. Samozřejmě ani tento bonus není zadarmo: pronájem auta na celý víkend stojí přibližně EUR 100 a víc.

Cestovní agentury

Cestovních agentur nabízející eurovíkendy nebo prodloužené víkendy v Madridu je celá řada, já doporučuji své oblíbené:

Mapa

Báááječnou interaktivní mapu Madridu naleznete na Googlu. Do políčka vlevo nahoře zadejte adresu, kterou chcete najít, a klikněte na tlačítku napravo „Buscar en mapa“.

V levé horní části mapy můžete kliknutím na “+” nebo “-” mapu přiblížit nebo naopak oddálit.

TIP! Mapu Madridu k vytištění naleznete na následující adrese:

Eurovíkendy Madrid on-line vyhledávání

… také nejlepší Last minute eurovíkendy*
* hledáte-li eurovíkendy v Madridu last minute, zvolte ve vyhledávacím formuláři v oddílu “Nejdříve od” aktuální či nadcházející měsíc. Systém Vám vybere všechny dostupné last minute eurovíkendy v Madridu.

Tip na cestu

Klid na cestách vám zajistí funkční cestovní pojištění. Zahraniční cestovní pojištění minimalizuje rizika plynoucí z nepříjemných událostí (nejen) při eurovíkendech. Cestovní pojištění léčebných výloh, pojištění úrazu nebo pojištění odpovědnosti představuje jistotu a klid pro váš vysněný pobyt.

A když už mluvíme o pojištění, doporučujeme provést čas od času jejich revizi. Možná zjistíte, že některá hradíte již zbytečně. A naopak jiná chybí. Máte např. v pořádku pojištění domácnosti?

>> Levné eurovíkendy v Madridu již od 8250 Kč

Reklama