Program Barcelona

Program pro eurovíkendy v Barceloně

Zajímavosti v Barceloně, památky v Barceloně

Barcelona je spojena se jménem mnoha umělců – architekta Antoniho Gaudího, malířů Joana Miró, Pabla Picassa nebo Antoniho Tapiese. Nicméně jak napsal Time Out Barcelona: “Pro většinu turistů to je nejdřív trochu překvapení, ale pak i úleva – totiž že Barcelona na rozdíl od jiných superpopulárních měst nemá seznam “povinných” památek, na které by člověk musel vystát frontu, zaplatit, odškrtnout si je na seznamu a vyfotografovat. Krása Barcelony spočívá v samé její podstatě, ve které se odráží láska katalánců k designu, barvám a všemu bizarnímu.”

Ulice Las Ramblas

Rušná ulice Las Ramblas, která vede od náměstí Placa de Catalunya až k moři, je samé srdce Barcelony. Koupit se tu dá prakticky vše – od exotických papoušků, přes tulipány a sushi až po nepotřebné domácí potřeby. Las Ramblas také figuruje v řadě španělských a katalánských románů, a nějaký vztah k ní má snad každý obyvatel Barcelony. Nepřehlédněte zejména:

  • London Bar (Nou de la Rambla č. 34) – tento bar existuje už od roku 1910 a byl svědkem řady důležitých setkání španělských umělců i politiků
  • Hotel Oriente (Rambla 45-47), který vznikl v roce 1842 přestavbou bývalé církevní školy
  • Gran Teatre del Liceu (Rambla 51-65) – emblematická budova barcelonské opery s pohnutým osudem – podobně jako pražské Národní divadlo vyhořela
  • známý premodernistický dům Casa Bruno Cuadros (Rambla č. 82) se sochou draka a deštníků, který je jedním z nejznámějších symbolů Barcelony

Katedrála Sagrada Familia

www.sagradafamilia.org

Fantasmagorická katedrála Sagrada Familia (Svaté rodiny) je nejvýznamnějším a stále ještě nedokončeným dílem slavného španělského architekta Antoniho Gaudího. Základní kámen byl položen 1882 a od té doby se staví a staví a projekt se ani zdaleka neblíží svému konci. Gaudí se v tomto kontextu jednou nechal slyšet, že jeho “zadavatel nemá na spěch”, a na tempu stavebních prací to je vidět (zadavatelem myslem boha).

Při prohlídce si všimnete, že se Gaudí z velké míry inspiroval rostlinnou a živočišnou říší – některé sloupy vypadají jako kmeny stromů, některé jako holenní kost, a hlavní věže katedrály lze asi nejspíš připodobnit obrovským včelím úlům. Nepropásněte příležitost vyjet výtahem až těsně pod střechu jedné z dokončených věží – z výšky téměř 170 m naskýtá krásný panoramatický výhled na Barcelonu.

La Pedrera a Palau Güell

Další dvě mistrovská díla Antoniho Gaudího. Obě budovy se nachází v centru města.

Palau Güell (Nou de la Rambla 3-5) je jedním z prvních budov, které Gaudí navrhl, a design není ještě tak extravagantní. Dům je pojmenován po zadavateli a investorovi – rodinně Güell. Zajímavá je zejména střecha, která má tvar obrovského draka.

La Pedrera se nachází na velké nákupní třídě Passeig de la Gracia a vznikala v letech 1906-1912. Kvůli nepravidelnému vzhledu a šedé kamenné fasádě tomuto domu Barceloňané přezdívají „kamenolom“. Budova je příležitostně k vidění i zevnitř, neboť se zde často konají velké výstavy umění.

Barceloneta

Bývalá dělnická čtvrť, která se proslavila mimo jiné díky filmům Pedra Almodovara. Dnes je to populární oblast se spoustou barů a restaurací, dlouhou pláží a luxusními byty s výhledem na moře.

Museu Nacional d´Arte Catalunya

Palau Nacional Parc de Montjuic

www.mnac.es

Největší sbírka umění v Barceloně se nachází v impozantním historizujícím paláci Palau Nacional z roku 1929 na hoře Montjuic. Ze schodů, které k muzeu vedou, je nádherný výhled na celou Barcelonu a denně kolem půl desáté večer je zde možno shlédnout velkolepou světelnou a hudební show „magické fontány“ (podobné naší Křižíkově fontáně). Na show ale dorazte o půl hodiny dřív – místa s dobrým výhledem se rychle zaplní.

Eurovíkendy Barcelona on-line vyhledávání

… také nejlepší Last minute eurovíkendy*
* hledáte-li eurovíkendy v Barceloně last minute, zvolte ve vyhledávacím formuláři v oddílu “Nejdříve od” aktuální či nadcházející měsíc. Systém Vám vybere všechny dostupné last minute eurovíkendy v Barceloně.

Tip na cestu

Eurovíkendy bez starostí zajistí cestovní pojištění. Nejdůležitější součástí cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh v zahraničí. Několik desítek korun za pojištění v důsledku ušetří statisícové náklady, které mohou vzniknout při lékařském ošetření v zahraničí v souvislosti s onemocněním, úrazem nebo jinou nepředvídatelnou událostí. Nespoléhejte na náhodu, sázejte na jistotu.

A když už mluvíme o pojištění, doporučujeme provést čas od času jejich revizi. Možná zjistíte, že některá hradíte již zbytečně. A naopak jiná chybí. Máte např. v pořádku havarijní pojištění?

>> Levné eurovíkendy v Barceloně již od 6350 Kč

Reklama