Program Londýn

Program pro eurovíkendy v Londýně

Co dělat v Londýně – londýnské památky

Londýn nabízí téměř neomezené možnosti, jak trávit volný čas. Mezi nejdůležitější londýnské památky a atrakce, které byste si neměli nechat ujít, patří:

Vyhlídková jízda červeným dvoupatrovým autobusem

www.theoriginaltour.com

Nejlepší způsob, jak během jednoho eurovíkendu poznat Londýn, jednotlivé čtvrti a památky. Z autobusu je možné po dobu platnosti jízdenky (24 hodin) kdykoli vystoupit a zase nastoupit, takže pokud vás něco zaujme, můžete jízdu snadno přerušit a místo si prohlédnout. Autobusy jezdí každých 15-20 minut a hlavní zastávky jsou:

  • Baker Street – vedle muzea Madame Tussauds (metro Baker Street)
  • Embarkment Pier – zastávka s výhledem na Temži (metro Embankment Station)
  • Haymarket (metro: Piccadilly Circus)
  • Victoria – hlavní autobusové nádraží (metro: Victoria)
  • Coventry Street (metro: Piccadilly Circus)
  • Trafalgar Square – zastávka je přímo u Národní galerie (pozor, ne u hlavního vchodu, ale u nově přistavěného křída Sainsbury Wing)
  • Marble Arch (metro: Marble Arch)

Normální jízdenka stojí GBP 19, při nákupu online je levnější. Při nástupu do autobusu se přeptejte na jízdu lodí – cena jízdenky často zahrnuje zdarma jednu jízdu po Temži.

London Eye

www.londoneye.com

Obrovské “ruské kolo” London Eye u řeky Temže. Je 135 m vysoké a je z něho krásný panoramatický výhled na celý Londýn. Jedná se o nějvětší ruské kolo na světě a o čtvrtou nejvyšší “budovu” v Londýně. Bývají u něho dlouhé fronty, takže se vyplatí koupit si na internetu vstupenku předem a zarezervovat si přednostní přístup v předem zvolený čas.

Big Ben

www.bigben.parliament.uk

Big Ben je hovorové, lež dostatečně vžité, označení používané pro hodinovou věž Westminsterského paláce v Londýně a též neformální pojmenování Velkého westminsterského zvonu – největšího v této věži. Věž se tyčí nad severovýchodní straně paláce, ve kterém zasedá Parlament.

Jak již bylo výše řečeno, jméno Big Ben se téměř všeobecně používá pro celou hodinovou věž. Ve skutečnosti je Big Ben jméno hlavního a největšího zvonu ve věži, který odbíjí celou hodinu. Podle jednoho z několika výkladů je zvon pojmenován po hlavním staviteli siru Benjaminu Hallovi, a dle jiné verze je pojmenován po nejtěžším zápasníku své doby Benjaminu Cauntovi. Pro věž je též používán název St. Stephen’s Tower, i když toto označení nikdy nepoužívají místní obyvatelé ani zaměstnanci Westminsterského paláce. Toto jméno zřejmě pochází z názvu západního křídla Westminsterského paláce – St. Stephen’s Hall, které je používáno jako vstup pro návštěvníky a lobbisty.

Westminsterský palác

www.parliament.uk/about/living-heritage/building/palace

Westminsterský palác (Palace of Westminster), též označovaný jako Houses of Parliament, je sídlem Parlamentu Velké Británie: Sněmovny lordů (House of Lords) a Dolní sněmovny (House of Commons). Palác se nachází na severním nábřeží řeky Temže v Londýnském obvodu Westminster v sousedství dalších vládních budov na Whitehallu.

Nejstarší dochovanou částí paláce je Westminster Hall, pocházející z roku 1097. Palác až do 16. století sloužil jako sídlo panovníka. Většina současné stavby pochází z 19. století, kdy byl palác po téměř zničujícím požáru, důkladně rekonstruován. Autorem přestavby paláce v neogotickém stylu byl architekt Charles Barry a Augustus Welby Pugin. Jendou z nejznámějších turistických atrakcí paláce je Big Ben. Palác obsahuje více než 1000 místností z nichž nejvýznamnější jsou jednací místnosti Sněmovny lordů a Dolní sněmovny.

Buckinghamský palác

www.royal.gov.uk

Buckinghamský palác je oficiálním londýnským sídlem britského panovníka a největší královskou pracovnou na světě. Výraz Buckinghamský palác nebo jen palác je pojem používaný ve smyslu vyjádření, kdy skutečnost pochází od členů královské rodiny. Buckinghamský palác je londýnskou rezidencí královny Alžběty II. a též místem konání akcí státního významu, akcí pořádaných dvorem, místem oficiálních uvítání hlav států a velkou turistickou atrakcí. Je také místem kde se Britové shromažďují v dobách národního veselí a krizí.

Tower

www.tower-of-london.org.uk

Oficiální název londýnského Toweru (angl. Tower of London) je Palác a pevnost Jejího Veličenstva, Tower of London (Her Majesty’s Palace and Fortress, The Tower of London), ačkoli posledním králem, který ho používal jako palác byl král Jakub I. (1566 – 1625). Bílá tvrz (White Tower), čtvercová budova s vížkou na každém rohu, která dala této pevnosti jméno, je uprostřed komplexů budov u řeky Temže v Londýně, sloužila jako pevnost, zbrojnice, pokladnice, mincovna, palác, místo poprav, observatoř, útočiště a vězení především pro vězně z vyšších vrstev. Poslední příklad použití dal vzniknout rčení poslat do Toweru což znamená uvěznit. Alžběta I. zde byla vězněna v době vlády její sestry Marie, naposledy byl Tower použit jako vězení v době Druhé světové války pro Rudolfa Hesse.

Trafalgar Square

www.london.gov.uk/priorities/art-culture/trafalgar-square

Trafalgar Square (Trafalgarské náměstí) je náměstí v centru Londýna, které připomíná Bitvu u Trafalgaru roku 1805, vítězství Britského námořnictva v Napoleonských válkách. Náměstí se mělo původně jmenovat Náměstí krále Viléma IV., ale G.L.Taylor navrhl současně používaný název.

Od doby Eduarda I. bylo toto území používáno jako královské stáje. Okolo roku 1820 princ regent pověřil architekta Johna Nashe obnovou této oblasti. Nash nechal vyčistit toto území jako část zušlechtění oblasti Charing Cross. Současný vzhled náměstí pochází z období okolo roku 1845 a je dílem architekta Charlese Barryho.

Co s volným časem

Pokud vás energie Londýna unaví, můžete část eurovíkendu strávit v některém z mnoha krásných londýnských parků.

Hyde Park

www.royalparks.gov.uk/parks/hyde_park

Obrovský park v centru města. Proslavil se hlavně Řečnickým koutkem (Speakers Corner), kde si každý může tradičně vykládat, co chce. Tuhle výjimku má Hyde Park už celá staletí a nebyla prý zrušena ani v dobách diktatury. Jediná podmínka je, že člověk nesmí stát na zemi, ale musí být alespoň 40 centimetrů nad zemí. Spousta řečníků si proto nosí vlastní bednu od banánů a káže z ní.

Park, nultý poledník a planetárium Greenwich

www.greenwich.gov.uk

Čtvrť Greenwich leží na samém okraji města, nejlépe se tam dostanete vlakem DLR (stanice Greenwich). Nachází se zde nultý poledník a jedno z předních evropských planetárií.

Eurovíkendy Londýn on-line vyhledávání

… také nejlepší Last minute eurovíkendy*
* hledáte-li eurovíkendy v Londýně last minute, zvolte ve vyhledávacím formuláři v oddílu “Nejdříve od” aktuální či nadcházející měsíc. Systém Vám vybere všechny dostupné last minute eurovíkendy v Londýně.

Tip na cestu

Eurovíkendy bez starostí zajistí cestovní pojištění. Nejdůležitější součástí cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh v zahraničí. Několik desítek korun za pojištění v důsledku ušetří statisícové náklady, které mohou vzniknout při lékařském ošetření v zahraničí v souvislosti s onemocněním, úrazem nebo jinou nepředvídatelnou událostí. Nespoléhejte na náhodu, sázejte na jistotu.

A když už mluvíme o pojištění, doporučujeme provést čas od času jejich revizi. Možná zjistíte, že některá hradíte již zbytečně. A naopak jiná chybí. Máte např. v pořádku havarijní pojištění?

>> Levné eurovíkendy v Londýně již od 2990 Kč

Reklama