Program Madrid

Program pro eurovíkendy v Madridu

To nejlepší ve 3 dnech

Kultura, muzea, parky a vůbec všechny možné aktivity a hlavní turistické cíle v Madridu.

Itinerář pro procházku centrem města

Den 1.

Po snídani začněte prohlídkou alespoň jedné ze 3 nejvýznamnějších světových galerií – Museo Nacional del Prado, Museo Nacional Centro del Arte Reina Sofia nebo Museo Thyssen-Bornemisza. Všechny se nacházejí v blízkosti vlakového nádraží Atocha a mohou se pochlubit sbírkami uměleckých děl, které patří k absolutní světové špičce.

TIP: Pokud se chcete vyhnout obrovským davům turistům, zajímavou alternativou k triu “Prado-Reina Sofia-Thyssen Bornemisza” představuje Real Academia de Bellas Artes de San Fernando na Calle Alcalá. V nenápadné budově z přelomu století naleznete nečekaně kvalitní sbírku velkých, zejména španělských mistrů, od Goy přes Rubense až po Picassa.

Za vidění stojí také samotné nádraží Attocha. Tato krásná budova ze skla a oceli pochází z 19. století, objevuje jako kulisa v několika filmech španělského oskarového režiséra Pedra Almodovara a v roce 2004 v ní došlo k nejkrvavějšímu teroristickému útoku v novodobé historii Španělska. V současnosti se v ní nachází také tropická botanická zahrada s vice než 500 druhy tropických rostlin.

Na oběd si zajděte do některého z tapas barů poblíž náměstí Santa Ana.

Odpoledne můžete strávit společně se stovkami Madrilenos (jak se ve španělštině říká obyvatelům Madridu) v parku Retiro, který se svými 140 hektary trávníků, růžových sadů, jezírek, stromořadí a stovkami soch představuje jednu z největších zelených oáz Madridu. Park byl založen ve 30. letech 17. století a od roku 1767 je přístupný veřejnosti. I po vice než dvou staletích patří k jednomu z nejoblíbenějších mist, kam si obyvatelé madridu přicházejí odpočinout, rozložit piknikové koše nebo strávit odpoledne v pronajaté loďce na centrálním jezeru parku.

Pokud hledáte něco dobrodružnějšího, zarezervujte si vstupenku na býčí zápas – v Madridu (ve čtvrti Ventas) se nachází největší plaza de torros (býčí arena) v celém Španělsku. Místa v hledišti se dělí na dvě velké skupiny – sol (místa na slunci) a sombra (místa ve stínu). Každopádně si nezapomeňte s sebou přinést láhev s vodou – Madrid má ze všech hlavních měst Evropy nejvíce slunečných dní.

Předtím, než vyrazíte do nočního víru velkoměsta, se nezapomeňte 1-2 hodiny prospat. Španělé mají výdrž a jen málokdy se do postele dostanou před rozedněním. Nejživějšími čtvrťmi pro “going out” jsou Chueca, Huertas a Malasana s desítkami restaurací, kaváren, barů a klubů. Oproti Čechám začíná vše později – na večeři se restaurace zaplňují kolem desáté, taneční kluby málokdy otevírají před jednou.

Den 2.

Po protančené noci se nejlépe zotavíte tradiční snídaní sestávající z café con leche (káva s mlékem) a churos s čokoládou (smažené těstové kroužky, trochu podobné českým “věnečkům”).

Po snídani můžete vyrazit na procházku centrem města. Začněte u edificio de Correos (hlavní pošty) na křižovatce ulic Gran Vía a calle Alcalá. Projděte calle Alcalá, která se pyšní řadou impozantních budov z doby ekonomického rozkvětu Madridu na přelomu století, až k Plaza del Sol. Zde naleznete hned dvě zajímavosti: bronzovou sochu medvěda lezoucího na jahodový keřík, která se stala symbolem Madridu (španělé jí říkají “El Oso y el Madrono) a sluneční hodiny, které se údajně nacházejí přesně v geometrickém středu Španělska.

Pokračujte po calle Major směrem k Palacio Real (královskému paláci). Z jeho cca 2,800 pokojů jich je přibližně 50 přístupno veřejnosti.

Během cesty nezapomeňte vyzkoušet několik tradičních tapas barů na Plaza Major, ochutnat pravou španělskou sangria nebo některou z místních variací na téma cerveza (pivo).

TIP: Madrid Card poskytuje přístup do většiny památek a jiných zajímavých míst v Madridu zdarma (zejména Museum Prado, Museum Reina Sofía, Museum Thyssen-Bornemisza, Královský palác, palác El Escorial, zdarma vyhlídkový autobus Madrid Vision nebo zdarma prohlídku města s průvodcem „Es Madrid“ nebo třeba zdarma prohlídku domovského stadionu Real Madrid ve čtvrti Santiago Bernabéu. Cena: karta na 24 hodin stojí EUR 39, na 48 hodin EUR 49 a na 72 hodin EUR 59. Při nákupu online dostanete 5% slevu (ale potřebujete mezinárodní kreditní kartu).

Den 3.

Výlety z Madridu: pokud máte vice než 2 dny, stojí za zvážení podniknout jednodenní výlet z Madridu, například do Toleda nebo do slavného paláce El Escorial.

Eurovíkendy Madrid on-line vyhledávání

… také nejlepší Last minute eurovíkendy*
* hledáte-li eurovíkendy v Madridu last minute, zvolte ve vyhledávacím formuláři v oddílu “Nejdříve od” aktuální či nadcházející měsíc. Systém Vám vybere všechny dostupné last minute eurovíkendy v Madridu.

Tip na cestu

Eurovíkendy bez starostí zajistí cestovní pojištění. Nejdůležitější součástí cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh v zahraničí. Několik desítek korun za pojištění v důsledku ušetří statisícové náklady, které mohou vzniknout při lékařském ošetření v zahraničí v souvislosti s onemocněním, úrazem nebo jinou nepředvídatelnou událostí. Nespoléhejte na náhodu, sázejte na jistotu.

A když už mluvíme o pojištění, doporučujeme provést čas od času jejich revizi. Možná zjistíte, že některá hradíte již zbytečně. A naopak jiná chybí. Máte např. v pořádku havarijní pojištění?

>> Levné eurovíkendy v Madridu již od 8250 Kč

Reklama